Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/maznio/public_html/wp-config.php(2) : eval()'d code:12) in /home/maznio/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
зарибяване Архиви - Риболовно Сдружение "Олимпик 2002" https://olympic2002.org/tag/зарибяване/ Фронт за борба с бракониерството в България Thu, 19 Jun 2025 16:54:09 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.8 http://olympic2002.org/wp-content/uploads/2017/11/cropped-logo-1-e1511785447342-32x32.png зарибяване Архиви - Риболовно Сдружение "Олимпик 2002" https://olympic2002.org/tag/зарибяване/ 32 32 Зелен ден 2025 – почистване и зарибяване на река Марица (Пловдив) http://olympic2002.org/2025/06/green_day_2025_maritsa/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=green_day_2025_maritsa http://olympic2002.org/2025/06/green_day_2025_maritsa/#respond Thu, 19 Jun 2025 16:37:35 +0000 https://olympic2002.org/?p=7687 Преди малко повече от месец, с нас се свързаха колегите от Българска фондация „Биоразнообразие“ с предложение да си партнираме в организирането на инициативата „Зелен Ден 2025“ на „Уникредит Булбанк“. 💚 Това е предложение, което не можеш да откажеш току-така и ангажимет, който поемеш ли – трябва да го завършиш докрай. От управителният съвет взехме решение, че […]

Материалът Зелен ден 2025 – почистване и зарибяване на река Марица (Пловдив) е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Преди малко повече от месец, с нас се свързаха колегите от Българска фондация „Биоразнообразие“ с предложение да си партнираме в организирането на инициативата „Зелен Ден 2025“ на „Уникредит Булбанк“. 💚 Това е предложение, което не можеш да откажеш току-така и ангажимет, който поемеш ли – трябва да го завършиш докрай. От управителният съвет взехме решение, че се включваме, като съорганизатори, въпреки всички други ангажименти, които имахме към момента и ще помагаме с каквото можем.
През всичкото време до заветния момент на реализацията на събитието бяхме в непрекъсната комуникация с колегите от Фондацията и планиране на нещата как и къде да се случат. Предложихме няколко концепции на Фондацията, като една от тях бе избрана и представена на „Уникредит Булбанк“, като тя се хареса много на ръководството на банката. Беше решено – „Зелен ден“ на „Уникредит Булбанк“ да се реализира на 17.05.2025 на река Марица в град Пловдив. 🤝

Инициативата „Зелен ден“ се провежда ежегодно от 2011 г. насам, в която служителите на „Уникредит Булбанк“ и по желание техните семейства, се включват в различни доброволчески инициативи и дейности за опазване на природата в цялата страна. Този път, фокусът за регион Пловдив, бе екоакция по почистване и зарибяване на река Марица в участък от периферията на град Пловдив, който има нужда от това. 

Допълнително проведохме разговори и срещи с Община Пловдив, като извозването на събраните отпадъци се пое от тях, а също така уредихме и зарибителния материал – малки сомчета с размери 10-15 сантиметра от рибовъдно стопанство „Шестица“ град Казанлък и информирахме местните институции за акцията. 

На 17.05.2025 се събрахме край бреговете на река Марица заедно със служители-доброволци от банката и техните семейства, както и колега от Фондацията. Радостното беше, че атмосферните условия се подобриха и дъждовете спряха точно навреме за събитето.

По време на екоакцията успяхме да съберем близо 90 чувала с отпадъци от коритото на река Марица – основно пластмаса и строителни материали. Ето малко снимки от преди и след почистването на набелязания участък, като накрая остана една прекрасна, свежа и зелена поляна:

След почистването пристигнаха и малките сомчета, като паричните средства за тях бяха осигурени от „Уникредит Булбанк“. Малките мустакатковци пропътуваха успешно пътя от рибовъдно стопанство „Шестица“ град Казанлък до Пловдив и предизвикаха голям интерес у доброволците.  

Вълнението беше голямо – най-вече сред децата, които с ентусиазъм разглеждаха и пускаха малките сомчета, заедно с техните родители из различни вирове по течението. 

Общо 850 броя малки сомчета бяха разселени в учатък от 2,5 километра от доброволците и нашите членове на рибарското ни сдружение. Зарибяването бе извършено под контрола на служители от ИАРА и РДГ Пловдив, като се състави и протокол за зарибяване с всички придружаващи документи, съгласно законодателството.

Благодарение на инициативата „Зелен Ден“ на „Уникредит Булбанк“ и задружните усилия на служителите на банката с техните семейства, членовете на „Биоразнообразие“ и „Олимпик 2002“ река Марица засия в зелено и ихтиофауната в участъка бе допълнена с малки сомчета. Всичко това бе направено от нас безвъзмездно и с една цел – по-чиста, по-красива и по-атрактивна река Марица за всички пловдивчани и гости на града.

Завършваме с кратко видео от „Зелен ден“ 2025 – Пловдив:

Материалът Зелен ден 2025 – почистване и зарибяване на река Марица (Пловдив) е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2025/06/green_day_2025_maritsa/feed/ 0
Зарибяване на река Марица http://olympic2002.org/2022/09/zaribqvane_maritsa/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zaribqvane_maritsa http://olympic2002.org/2022/09/zaribqvane_maritsa/#respond Wed, 28 Sep 2022 12:42:05 +0000 http://olympic2002.org/?p=7355 На 18 септември в град Пловвдив членове на сдружение Олимпик 2002 осъществиха поредното зарибяване на река Марица в рамкитен на град Пловдив с отраснали сомчета в размери между 35 и 50 см.

Материалът Зарибяване на река Марица е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Зарибяване на река Марица в центъра на град Пловдив с отраснал европейски сом

На 18 септември в град Пловвдив членове на сдружение Олимпик 2002 осъществиха поредното зарибяване на река Марица в рамкитен на град Пловдив с отраснали сомчета в размери между 35 и 50 см. За целта се отвори дарителска кампания като голямо участие в нея взе известният пройзводител на воблери най-вече със сомска насочена г-н Павел Драгов.
В кампанята бяха събрани 1200 лева само за една седмица като имаше дарители от цялата страна както и от чужбина.
С тези средства бяха закупени 300 отраснали сомчета като тази цена е специална за нашето сдружение защото не веднъж сме закупували зарибител от този пройзводител от регион Хасково

Рибите бяха разселени в район от около 5 километра всички в страхотно здраве и веднага започнаха да търсят своите укрития и храна. Надяваме се да се приспособят бързо и да радват отговорните риболовци по реката.
Нека да напомним ,че това е 2 -рото зарибяване с европейски сом за тази календарна година в този район на реката и поредното за последните 3 години и това вече си личи по броя риболовци посещаващи реката както и по многобройните снимки с уловени риби.
Оставяме ви да се насладите на прекрасното видео от мероприятието  на река Марица събрало отново прекрасни хора обединени отжеланието си да градят и да даряват живот на реките и водоемите ни.

Материалът Зарибяване на река Марица е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2022/09/zaribqvane_maritsa/feed/ 0
Язовир Батак – опазване и зарибяване http://olympic2002.org/2019/07/batak/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=batak http://olympic2002.org/2019/07/batak/#respond Thu, 18 Jul 2019 04:27:25 +0000 http://olympic2002.org/?p=3410 Назад Напред Oпазване и зарибяване на яз.Батак Здравейте колеги риболовци!Доброволческата дейност не е лесно занимание и когато няма задни мисли за арендаторство или каквато и да е било облага хора се намират трудно, но все пак, се намират и сме изключително радостни да споделим с вас, че прекрасният яз. Батак вече има своя група за […]

Материалът Язовир Батак – опазване и зарибяване е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Oпазване и зарибяване на яз.Батак

Здравейте колеги риболовци!
Доброволческата дейност не е лесно занимание и когато няма задни мисли за арендаторство или каквато и да е било облага хора се намират трудно, но все пак, се намират и сме изключително радостни да споделим с вас, че прекрасният яз. Батак вече има своя група за опазване и зарибяване, подкрепена от нашето сдружение „Олимпик 2002“, което начерта пътя на това какво и как трябва да се прави, за да дойде промяната по родните водоеми. За това бяхме изключително радостни когато получихме покана от наши приятели от Велинград и региона да участваме в учредяването на една нова група за борба с бракониерството, което на яз. Батак е придобило огромни размери. На срещата присъстваха около 25 човека и всички бяха на ясно колко много работа има да се свърши, но те вече имаха примера на яз. Пясъчник, който от една обезрибена кална локва се превърна в топ дестинация за риболов и десетките трофейни риби, уловени дори през последните месеци, го доказват неоспоримо. За да се случи всичко това трябва да има хора, които неуморно да работят и рибари, които да уважават тази работа, както разбира се и регулярни зарибявания – за съжаление след десетки години безотговорно малтретиране на водните обитатели тяхната численост е сведена до санитарен минимум и затова се забелязва инвазия на костур – просто екосистемата е почти съсипана. 
Е, това е една от първите ни стъпки – с регулярни зарибявания да поправим съсипаното и да вдъхнем нов живот на язовира. Това обаче не става нито лесно, нито евтино и зависи от всички нас – каквито пари успеем да съберем с ДОБРОВОЛНИ дарения – толкова риба ще пуснем.

Ние обичаме да говорим с дела и първото зарибяване организирано от рибарско сдружение „Нилет“ Велинград и сдружение „Олимпик 2002“ се състоя на 29.05.2019 с малко над 700 килограма страхотен зарибителен материал изцяло от вида шаран. Искаме да изкажем специална благодарност отново на рибовъдно стопанство „Шестица“ град Казанлък, за това, че ни предостави тези страхотни рибки на изключителна цена и професионално ги докара в този ветровит ден до брега на яз. Батак. Там с много усмивки ни посрешнаха доброволците – пазители на яз. Батак и с голям ентусиазъм се заеха да разхвърлят рибките из този голям язовир. Времето се скапа, духна силен насрещен вятър – сякаш да ни се докаже отново, че тази работа не е лека, но никой не се стресна и всички смело нагазиха в студените води на язовира за да влеят нов живот във водите му.
Лодки пориха вълните натоварени с новите обитатели на язовира около 20 000 шаранчета с размери от 10 до 14 см готови да растат бързо и дай Боже един ден да се превърнат в прекрасни трофей – мечтата за всеки риболовец

Страхотно е да се видят толкова много усмихнати хора, обединени от една кауза – да върнат на яз. Батак това, което му принадлежи, а именно ЖИВОТА във водите му. Каузата е общополезна – работата много и неблагодарна, но е време заедно да покажем, че е време да градим, да пазим, да мислим с главите си, да гледаме напред в бъдещето и най-вече да оставим света след нас по-добър и то за всички. 
Да, знаем, че това е нещо забравено в тази територия, където на почит са други „ценности“, но това не може да продължава вечно и адски се радваме, че в региона на яз. Бятак се намериха хора с големи сърца, които да станат и да кажат СТИГА РАЗРУХА! И не само да кажат, но и да работят за това да се премине от разруха към градеж.

Зарибяването премина перфектно – рибките отплуваха здрави и всички беше прекрасно. Сега господа риболовци е ваш ред, когато на въдицата ви се закачи риба за момент, да си припомните защо се случва това, на кой дължите това удоволствие и да помислите за бъдещето, като я върнете обратно във водата. Има законни норми, които според нас са твърде либерални откъм това колко риба може да се задържи, но има и морални норми и нека всеки да прецени сам за себе си как да процедира. Умоляваме ви, за да се развиват нещата в положителна посока, се нуждаем както от вашата подкрепа с дарения за зарибител, така и от човешкото ви отношение към тези риби. Нека да ги оставим да пораснат, да дадът своето поколение във водите на язовира, за да може това зарибяване да се умножи по милиони и тогава ще имате участие и вие във възвръщането на живота. Можем да ви уверим, че пускането на риба е едно страхотно удоволствие и ви очакваме на следващото ни зарибяване, за да се уверите и вие! 🙂 

Благодарим Ви!

Материалът Язовир Батак – опазване и зарибяване е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2019/07/batak/feed/ 0
Зарибяване на яз. Пясъчник с каракуда 2018 http://olympic2002.org/2018/12/crucian-2018/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=crucian-2018 http://olympic2002.org/2018/12/crucian-2018/#respond Sat, 15 Dec 2018 14:34:20 +0000 http://olympic2002.org/?p=1745 Здравейте олимпийци и приятели на риболовно сдружение „Олимпик 2002“!  Представяме на вашето внимание отчет от свършената работа, относно зарибяването с каракуда на язовир Пясъчник. В началото на ноември месец получихме предложение от рибарник за каракуди с размер колкото шамар. Позаинтересовахме се какво-що и след кратки преговори забихме с рибарника цена от 70 стотинки за килограм. […]

Материалът Зарибяване на яз. Пясъчник с каракуда 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Здравейте олимпийци и приятели на риболовно сдружение „Олимпик 2002“!  Представяме на вашето внимание отчет от свършената работа, относно зарибяването с каракуда на язовир Пясъчник.

В началото на ноември месец получихме предложение от рибарник за каракуди с размер колкото шамар. Позаинтересовахме се какво-що и след кратки преговори забихме с рибарника цена от 70 стотинки за килограм. 🙂 Решихме да направим още едно „последно“ зарибяване на Пясъчник. Количеството, което заявихме бе 1 тон, като транспорта на рибите го организирахме със собствените си автомобили. Рибарникът бе разположен на сравнително близко разстояние от Пясъчник – на не повече от 30 км, което още повече ни удовлетворяваше! Решихме, че е нужно за това зарибяване да съберем отделно пари и се организирахме в рамките на седмица да съберем 700 лева. Новината бе обявена и в членската ни група във Фейсбук – Сдружение Олимпик 2002 –  опазване и зарибяване“. За седмица се събраха общо 1140 лв, което надмина очакванията ни за единия тон каракуда. 🙂 Представяме ви имената на дарителите, като сме ги подредили по големина на дарението и начин на получаване.

Лично предаване:

– Румен Панов – 140 лв;
– И. – 100 лв;
– Димитър Китков – 40 лв;
– Валентин Данаилов – 30 лв;
– Евгени Минчев – 30 лв;
– Георги Томов – 30 лв;
– Тодор Сотиров – 20 лв;
– Генади Алтънов – 20 лв;
– Димитър Кузманов – 20 лв;
– Стефан Миндизов – 20 лв;
– Тодор Тодоров – 20 лв;
– Георги Георгиев – 20 лв;
– Илия Сотиров – 20 лв;
– Петър Бургов – 20 лв;
– Групата на „кмета“ – 60 лв; 🙂 
– Величко VN – 20 лв;
– Георги Йорданов – 20 лв;
– Трендафил Манджуков – 20 лв;
– Йордан Танев – 20 лв;

Превод по банков път:

– Иван Димитров – 100 лв;
– Тодор Папучаров – 60 лв;
– Румен Йорданов – 50 лв;
– Ангел Парпулов – 20 лв;
– Алесандър Хамбарски – 20 лв;
– Стоян Писков – 20 лв;

Пари получени по Еконт – 100 лв.

Пари получени по PayPal:

– Димитър Велков – 100 лв;
– Петър Гацев – 50 лв;
– Ивайло Иванов – 50 лв.

Ето и как премина акцията! 
Към 11 часа на 17.11.2018 бяхме на рибарника и започнахме прехвърлянето на каракудите. Всяка касетка бе претеглена и записана, след което рибите бяха изсипани в ремарке, за да бъдат равномерно разпределени и да не се мачкат. Всички знаем колко издръжлива е каракудата, та този начин на превоз не представлява проблем за тяхното транспортиране до Пясъка, още повече, че язовира бе на около няма и 30 минути път с автомобил, а времето относително студено. 

Каракудите бяха допълнително обливани с вода, за да отхвърлим всички съмнения за влошаването на тяхното здраве по време на извозването им до местата на пускане.

Напълнихме три ремаркета с каракуда, като крайното тегло на зарибителя бе 940 килограма, а масовия размер бе около 12-15 см.
В този ден на Пясъчник имаше доста рибари и поради това решихме да пуснем рибите на три отделни точки. Първото ремарке бе пуснато след пускалото на лодките под „бунгалата“, в посока устиеото на язовира. 

Второто ремарке бе пуснато на „топлата вода“, а третото – на самото устие на Пясъчник.

В крайна сметка, пуснахме 940 килограма каракуда на обща стойност 650 лева. Останалата сума – 490 лв, искахме да инвестираме във второ зарибяване с каракуда, но се оказа, че сме изчерпали материала в рибарника. 🙂 Тези средства решихме да ги пренасочим към другата ни не по-малко важна дейност – опазване, тъй като са ни нужни парички и затова. 
Искрени благодарности изказваме на всички дарители и на хората, които се заеха със задачата да пуснат рибите в язовира! С това зарибявaнията ни, които реализирахме на Пясъчник тази година, нарастнаха до пет!! Благодарение на всички вас успяхме да обогатим рибното богатство на язовира с общо пет вида риби – европейски сом, шаран, бял амур, бял толстолоб и каракуда. Като добавим и никулденския сом, който пуснахме наскоро, то тази година се справихме повече от отлично със зарибяванията! Този страхотен резултат е вследствие и на това, че все повече хора повярваха в нас и сдружението ни! Надяваме се тези от вас, които не са повярвали в нас, час по-скоро да го направят, защото колкото повече хора сме, по-задружни и обединени, толкова повече успехите ни ще радват риболовците в България – правим го за всички вас! Както виждате всяка стотинка превръщаме в рибка и съвсем скоро ще берем плодовете на задружния ни труд! 
По традиция, освен снимковия материал, сме подготвили и видео от пускането на каракудите, което можете да изгледате в 
YouTube канала на сдружението. 
Пожелаваме си новата 2019-та година да бъде още по-успешна за нас в зарибяванията, а ако пък ли не, то поне да повторим този успех. 🙂 Както казва един наш член: „Смелите рибки плуват в правилната посока“! 🙂

Материалът Зарибяване на яз. Пясъчник с каракуда 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2018/12/crucian-2018/feed/ 0
Никулденския сом 2018 http://olympic2002.org/2018/12/catfish_release_2018/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=catfish_release_2018 http://olympic2002.org/2018/12/catfish_release_2018/#respond Wed, 12 Dec 2018 14:12:02 +0000 http://olympic2002.org/?p=1870 Здравейте приятели и колеги риболовци! На 6-ти декември – празника на всички рибари, във фейсбук групата на „Сдружение Олимпик 2002 –  опазване и зарибяване“ нашия член Виктор Вълков помоли сдружението за съдействие относно следния казус:  На частен водоем близо до Пловдив, на 02.12.2018г., рибари са уловили на въдица голям сом с тегло от 38 килограма. Стопанинът на водоема не […]

Материалът Никулденския сом 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Здравейте приятели и колеги риболовци!
На 6-ти декември – празника на всички рибари, във фейсбук групата на „Сдружение Олимпик 2002 –  опазване и зарибяване“ нашия член Виктор Вълков помоли сдружението за съдействие относно следния казус: 

На частен водоем близо до Пловдив, на 02.12.2018г., рибари са уловили на въдица голям сом с тегло от 38 килограма. Стопанинът на водоема не иска да убие сома, но не иска и да го пуска обратно във водоема си, тъй като популацията на сомове била голяма и дори имало доста екземпляри с тегло над това на уловения. След известни преговори, Виктор и стопанина на водоема, стигнали до идеята уловения сом да бъде откупен за 200 лева и да бъде пуснат на свобода в язовир Пясъчник. В рамките на деня Виктор трябваше да даде отговор дали ще откупим сома, в противен случай той щеше да бъде купен от някой друг и принесен в жертва на св. Никола.

Ние приехме идеята на Виктор присърце и в рамките на няколко часа набрахме нужната сума. Ето и имената на дарителите по реда на тяхното включване:

Константин Данев – 10 лева;
Красимир Сабахов – 20 лева;
Валентин Данаилов – 20 лева;
Генади Алтънов – 20 лева;
Владимир – 20 лева;
Георги Георгиев – 20 лева;
Петър Гацев – 40 лева;
Димитър Димитров – 20 лева;
Румен Панов – 20 лева;
Виктор Вълков и негов приятел – 40 лева;
Николай Караколев – 10 лева.

Ами парите ги имаме, остана само задачата с транспортирането на рибата и пускането й на следващия ден. Всички бяхме наясно, че това което правим противоречи на „Закона за рибарство и аквакултури“, но не и на неписаните закони. Съвестта и морала ни не дадоха да оставим тази риба да бъде транжирана за никулденската маса. Така ние решихме да прескочим писаните закони и да следваме максимата „всяко зло за добро“. 🙂 Все пак предупредихме и ИАРА Пловдив, че смятаме да направим тази маневра. 🙂 Всички знаем, че незаконната търговия с трофейни риби, които от свободните водоеми отиват в частните, е честа практика и няма как да бъде пресечена на 100 %, поне засега. Многократно риби не само от Пясъчник, но и от други свободни държавни водоеми, са изнасяни години наред и продавани на частни водоеми, с цел спортен риболов или производство на зарибителен материал, или пък са продавани на ресторанти, с цел продажба на рибешко месо. Е, ние решихме да направим един прецедент в историята на българския риболов и да направим обратното – да откупим риба от частен водоем и да я пуснем в свободен държавен язовир – Пясъчник, като същевременно направим и един голям подарък за Никулден на всички риболовци, които посещават язовира.

Виктор успя да уреди транспорта – бус с вана, като същевременно реши да поеме сам и транспортните разходи. На следващия ден – 07.12.2018, сомът бе платен и транспортиран до язовир Пясъчник. Там, другата част от нашите членове, чакаха нетърпеливо срещата с мустакатия исполин. 

Водата във ваната бе изпусната, а от „пещерата“ се показа звяра!

Преди да заплува отново на свобода, като косатката от филма Волният Уили, сома бе напръскан с антибиотик на няколкото места, поради малки рани, за да се предотвратят евентуални инфекции. Антибиотикът бе предоставен безплатно от собственика на риболовен магазин „Промикс“ – Румен Панов. Нашите момчета старателно обработиха рибата и я подготвиха за пускане.

Още една последна снимка с тази страхотна риба преди освобождаването й във водите на язовир Пясъчник! 

Управителният Съвет на риболовно сдружение „Олимпик 2002“ изказва огромни благодарности на всички членове, които се включиха в тази уникална и първа по рода си акция!! Сами виждате как, когато сме обединени от общи виждания и каузи, правим истински чудеса. Винаги сме готови да ви подкрепим и да материализираме вашите добри идеи, стига нашите възможности да го позволяват. Надяваме се все повече колеги риболовци да осъзнаят нашата идеология и да се включат към нашето риболовно сдружение!
Този сом е един голям подарък от всички нас за риболовците в България и се надяваме да оцените жеста ни към вас. Пускайки, във водите на яозвир Пясъчник, една страхотна мегариба с тегло от 38 килограма ви пожелаваме незабравими излети и богата слука! Надяваме се час по-скоро този сом да се превърне в още по-голям трофей и да даде здраво и богато потомство. 🙂

Уважаеми колеги, 
Този сом вече плува из водите на язовир Пясъчник и ви очаква там, за да изпита не само здравината на вашите такъми, но и риболовните ви умения! Надяваме се да бъдете съвестни риболовци и да подарите отново живота му някой ден, така както ние го направихме, за да може да имате рибарски истории, които да разказвате дълго време и красиви снимки на стената!

Честит празник на всички рибари! 

Материалът Никулденския сом 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2018/12/catfish_release_2018/feed/ 0
Зарибяване на язовир Пясъчник с шаранови риби 2018 http://olympic2002.org/2018/10/carp_2018/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=carp_2018 http://olympic2002.org/2018/10/carp_2018/#respond Mon, 22 Oct 2018 13:41:53 +0000 http://olympic2002.org/?p=1565 Ето, че премина и последното планирано зарибяване на язовир Пясъчник за 2018 година. На вашето внимание представяме пълен отчет за свършена работа. Както писахме преди време, плануваните ни традицонни пролетни зарибявания на язовир Пясъчник, за тази година, се поотложиха във времето. Е, както е рекъл народа по-добре късно отколкото никога. 🙂 В средата на годината ви информирахме, […]

Материалът Зарибяване на язовир Пясъчник с шаранови риби 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Ето, че премина и последното планирано зарибяване на язовир Пясъчник за 2018 година. На вашето внимание представяме пълен отчет за свършена работа. 
Както писахме преди време, плануваните ни традицонни пролетни зарибявания на язовир Пясъчник, за тази година, се поотложиха във времето. Е, както е рекъл народа по-добре късно отколкото никога. 🙂 
В средата на годината ви информирахме, че стартирахме официално едно страхотно сътрудничество между риболовно сдружение „Олимпик 2002“ и рибовъдно стопанство „Шестица“!

Имайки такъв сигурен и надежден партньор в лицето на рибовъдно стопанство „Шестица“ обявихме, че тази година ще пуснем не два а три вида шаранови риби в Пясъчник – шаран, бял толстолоб и бял амур! Стартирахме официално дарителската кампания за шарановия микс и започнахме да набираме парични средства.

Докато течеше дарителската кампания търпеливо зачакахме договорения зарибител да поотрасне, за да бъде сигурно, че при пускането на рибките, процента на оцеляемост ще бъде близък до 100 %. На долните две снимки можете да видите какви бяха рибките в даден момент от отглеждането им в рибовъдното стопанство и до какви размери изчакахме те да нарастнат. Както се вижда от снимките отглеждането на рибките в рибовъдно стопанство „Шестица“ е на високо професионално ниво!

Надявахме се да се включат повече риболовци в дарителската кампания, предвид почти целогодишната окупация от хиляди шарандийски биваци по бреговете на Пясъчник, но явно за повечето от тях е по-хубаво само да ловиш и прибираш риби, без да дадеш и стотинка.
Преди да ви покажем как премина зарибяването искаме да изразим благодарността си на следните хора, които не останаха бездушни и се включиха с парички за шарновото зарибяване. И този път сме подредили даренията по начин на получаване и размер.

Издадени свидетелства за дарение:

– С най-голям размер на дарението и първи сред търговските ни партньори се включи риболовен магазин „Риболовна Мания“, град Пловдив – 300 лв;
– Димитър Маринов – 50 лв;
– Марин Антонов – 40 лв;
– Марин Ангелов – 30 лв;
– Сурен Сантъриян – 30 лв;
– Станислав Колев – 30 лв;
– Иво Абрашев – 20 лв;
– Васил Цветков – 20 лв;
– Любомир Паунов – 20 лв;
– Николай Тодоров – 20 лв;
– Борислав Кълчищаров – 20 лв;
– Николай Колев – 20 лв;
– Лъчезар Николов – 20 лв;
– Трендафил Манджуков – 10 лв;
– Петър Атанасов – 10 лв;
– Иван Дечев – 10 лв.

Дарения по PayPal:

– Димитър Велков – 100 лв;
– Петър Гацев – 100 лв;

Дарения по банковата сметка:

 Божидар Йорданов – 30 лв;
– Илиян Илиев – 20 лв;
– Богдан Йотов – 5 лв;

 Други дарения:

– Стоян Куртаков, Ангел Гочев, Минчо Барзеков, Стефан Тухчиев, Борис Карагьозов – 150 лв;
– Димитър Кузманов – 50 лв.

Общата стойност на вашите дарения, които получихме за шарановия микс бе 1105 лв.

И така, ето каква работа свършихме!
Тази година успяхме да пуснем на два пъти шаранов микс в Пясъчник. Припомняме, че на 30.06.2018 пуснахме в язовира общо 20 000 броя рибки от видовете шаран, бял толстолоб и бял амур с размери от 4-8 см. Те ни бяха подарени безвъзмездно от рибовъдно стопанство „Шестица“ – един изключителен жест в знак на стартираното сътрудничество!!

Основното зарибяване бе с ЕДИН ТОН отраснали риби от видовете шаран – 60 %, бял толстолоб – 30 % и бял амур – 10 %. Рибките бяха прилежно приготвени за транспортиране от „Шестица“-та на 12.09.2018-та година, като на ваденето и приготвянето за транспортиране присъства член на сдружението, за да се увери, че всичко с рибките ще е наред. Те бяха превозени професионално от бус на рибарника и бяха съпроводени с автомобил на член на сдружението до яз. Пясъчник. Рибките пристигнаха на язовира малко преди 19 часа на делничния ден. Там ги чакаха членовете на сдружението с две лодки, с които да се разселят отрасналите рибки из всички части на язовира, с цел тяхното оцеляване и добро бъдещо развитие. Това, както се оказа, бе една много трудоемка задача, която отне близо 3 часа. Рибките – около 50 000 броя, изискваха внимателна работа и грижовно отношение.

От снимките е видно цялостното приповдигнато настроение и радостта от добре свършената работа по провеждането на най-масираното зарибяване на яз. Пясъчник с мирна риба в неговата демократична история. Ние, от сдружение „Олимпик 2002“, се надяваме това зарибяване да даде все по-голяма увереност на бъдещите ни дарители за това, че заедно можем да направим чудеса, немислими в близкото минало и още по-бързо да върнем славата на този страхотен язовир като топ риболовна дестинация в България. 

Ето и малка част от новите обитатели на Пясъчник – прекрасно отгледан зарибител! 

За следващата година (2019-та) отново предвиждаме зарибяване на яз. Пясъчник  с шаранови риби, като този път мислим да наблегнем на амура и белия толстолоб – така важен за филтрирането и подобряване качеството на водата в язовира. Всичко обаче зависи от вашите дарения – колкото повече са те, толкова повече зарибител ще пуснем! Допълнително ще ви информираме за това, когато стартираме официално бъдещата дарителска кампания. 

Наред със снимковия материал от акцията по зарибяване ви представяме и кратко филмче:

Ето и каква е равносметката от извършените зарибявания през 2018 година с шаранови риби на язовир Пясъчник.

Направихме две зарибявания през годината. Първото бе с 20 000 броя шаран, бял толстолоб и амур с размери от 4-8 см. Те ни бяха дарени от нашия партньор – рибовъдно стопанство „Шестица“! 

Общата стойност на вашите дарения, които получихме за основното зарибяване бе 1105 лв. Наред с дарителите благодарности изказваме и на нашите членове! От членски внос използвахме 2895 лева за това зарибяване – то нямаше да стане възможно без вашата подкрепа и доверието ви в нашата борба за едно по-добро бъдеще. Така крайната сума за зарибителен материал нарастна точно до 4000 лв. С тези пари закупихме един тон  шаранов микс, разпределен по видове, както следва – 60 % шаран, 30 % бял толстолоб и 10 % бял амур. Размерите на рибките бяха от 5 до 25 сантиметра.

Е, зарибяването вече отдавна е факт. Сега остава всички вие да пазите малките рибки и да им дадете шанс те да пораснат до размери, които ще накарат аванса на макарата ви да запее!
Към настоящият момент съвместните ни проверки с инспектори на ИАРА Пловдив не са спирали и за съжаление е неприятно да го кажем, но при тях констатираме в живарниците на недоборсъвестните риболовци шаранчета от направеното зарибяване! Призоваваме всички да връщат незабавно малките шаранчета, защото глобата ви е 100% сигурна! Приказки от сорта „запазвам ги в живарника за снимки, след което си ги пускам“ не ни минават! Нямате право да задържате маломерни риби и всеки, който си позволи това ще бъде безкомпромисно глобяван, докато не се научи да спазва правилата за риболов в България!!

Честити рибки на всички! 

Материалът Зарибяване на язовир Пясъчник с шаранови риби 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2018/10/carp_2018/feed/ 0
Зарибяване на Пясъчник със сом 2018 http://olympic2002.org/2018/09/%d0%b7%d0%b0%d1%80%d0%b8%d0%b1%d1%8f%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%8f%d1%81%d1%8a%d1%87%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%81%d1%8a%d1%81-%d1%81%d0%be%d0%bc-2018/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d0%25b7%25d0%25b0%25d1%2580%25d0%25b8%25d0%25b1%25d1%258f%25d0%25b2%25d0%25b0%25d0%25bd%25d0%25b5-%25d0%25bd%25d0%25b0-%25d0%25bf%25d1%258f%25d1%2581%25d1%258a%25d1%2587%25d0%25bd%25d0%25b8%25d0%25ba-%25d1%2581%25d1%258a%25d1%2581-%25d1%2581%25d0%25be%25d0%25bc-2018 http://olympic2002.org/2018/09/%d0%b7%d0%b0%d1%80%d0%b8%d0%b1%d1%8f%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%8f%d1%81%d1%8a%d1%87%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%81%d1%8a%d1%81-%d1%81%d0%be%d0%bc-2018/#respond Thu, 27 Sep 2018 17:54:01 +0000 http://olympic2002.org/?p=1453 Здравейте уважаеми членове и симпатизанти на сдружение „Олимпик 2002“!На вашето внимание представяме пълен отчет на сомската кампания по зарибяване на язовир Пясъчник през 2018 година.В началото на годината обявихме, че подемаме кампания за събиране на дарения, с които да закупим сомчета и да зарибим Пясъчник. Тази година търсенето на хубав зарибителен материал от малките мустакатковци се оказа не […]

Материалът Зарибяване на Пясъчник със сом 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Здравейте уважаеми членове и симпатизанти на сдружение „Олимпик 2002“!
На вашето внимание представяме пълен отчет на сомската кампания по зарибяване на язовир Пясъчник през 2018 година.
В началото на годината обявихме, че подемаме кампания за събиране на дарения, с които да закупим сомчета и да зарибим Пясъчник. Тази година търсенето на хубав зарибителен материал от малките мустакатковци се оказа не толкова лесна задача. За подгряване на сомската кампания стартирахме с едно леко и бързо зарибяване на Пясъчник, което направихме на 25.03.2018. Тогава пуснахме 260 отраснали сомчета, с дължина между 35 и 50 см. Обзорът от зарибяването ви представихме в следната публикация:

След мартенското подгряване ние продължихме да събираме още средства през годината, за да пуснем колкото се може повече сомчета. Както споменахме по-горе, намирането на хубав зарибител тази година не се оказа така лесно. Все пак в средата на лятото се договорихме на сляпо с един рибарник в Южна България и зачакахме ваденето на зарибителя. Зарибителят беше чуден и можем да кажем, че чакането си заслужаваше! Преди да ви покажем как протече основното сомско зарибяване, искаме да изкажем огромни благодарности на всички вас, които се включихте с парични средства за пореден или първи път в зарибителните ни кампании! Радваме се, че в тази ни кампания се включиха както запалени и известни сомаджии от цялата страна, така и хора, които не ловят сом, но имат огромното желание и сърце да ни подпомогнат в инициативата! Знаем, че там сред вас има добри хора, които оценяват високо това, което правим и сме много щастливи, че не останахте безразлични и се включихте! Представяме ви нашите основни дарители, като сме ги подредили по начин на получаване на сомските парички и размер на дарението.

Издадени свидетелства за дарение:

– С най-голям размер на дарението и първи сред търговските ни партньори се включи риболовен магазин „Риболовна Мания“, град Пловдив – 400 лв;
– Владимир Дамянов и група софийски риболовци – 400 лева;
– 
Георги Маринов – 300 лв;
– Диана Стефанова – 100 лв;
– Тодор Тодоров – 100 лв;
– Стефан Димов – 100 лв;
– Димитър Енчев – 100 лв;
– Кристиян Стойчев – 50 лв;
– Игор Саакян – 50 лв;

– Цветан Тороманов – 50 лв;
– Радослав Янев – 50 лв;
– Васил Ганчев – 50 лв;
– Иво Радулов – 50 лв;
– Георги Любомиров Георгиев – 50 лв;

– Кирил Киров – 50 лв;
– Христо Ковачев – 50 лв;
– Димитър Кузманов – 30 лв;
– Иван Грозев – 30 лв;
– Михаил Калян – 30 лв;
– Иван Черепов – 20 лв;
– Стоян Султанов – 20 лв;
– Стоян Василев – 20 лв;

– Красимир Костадинов (Върхара) – 20 лв;
– Николай Лалев – 20 лв;
– Янко Иванов – 20 лв:
– Христо Павлов – 20 лв;
– Рангел Кръчмаров – 20 лв;
– Виктор Караиванов – 20 лв;
– Венцислав Червенков – 20 лв;
– Иван Дечев – 10 лв;
– Васил Дечев – 10 лв;

Преводи на дарения по банковата сметка:

Тениски „Клуб на тролингиста“, Георги Георгиев – 279 лв;
Никола Гьопсалиев – 50 лв;
– Стойно Баев – 30 лв;

Други постъпили дарения:

– 
Тодор Герзилов и Стефан Шемов – две страхотни момчета от младата гвардия спинингисти заели се с тежката задача само за една седмица да организират спининг турнир „Olympic 2002 – Spinning Masters 2017“ – 300 лв;
Ивайло Николов – 220 лв /закупен портрет на Левски нарисуван от Росен Колев;
– Н.Г. – 100 лв;
Емил Петров (Тапета) – 40 лв /воблер мостра/;

Общата стойност на всички дарения, които получихме от вас бе 3279 лева!!

Ето и как протече основното сомско зарибяване.
Датата е 01.09.2018 г. Не започнахме акцията по сомското зарибяване по най-добрия начин. Сомчетата позакъсняха с два часа, като през това време се извади мрежа, в която имаше заплетени шарани, големи бели риби и костури …, а само допреди по-малко от 48 часа бяхме нанесли удар по мрежарската сган, залавяйки мрежите им. Мрежата бе конфискувана от инспекорът на ИАРА Пловдив, който присъстваше на зарибяването. Докато чакахме сомчетата отидохме на проверка по биваците. При направена проверка констатирахме няколко нарушения от обичайните – риболов с повече от две куки на една въдица, риболов с ръчило, риболов с повече от 3 въдици, невалиден билет и задържане на маломерни шаранчета! Двамата любители риболовци се сдобиха с бързи глоби!!

Все пак сомчетата пристигнаха и всички се заехме дружно да ги разнесем по най-бързия начин из цялата акватория на язовира с цел тяхната безопасност и успешно оцеляване. Усмивките не слезнаха от лицата на хората грижещи се за язовира – да се пуснат толкова здрави и енергични риби е мечта за всеки, който отделя от времето си за опазването и зарибяването на яз. Пясъчник.

Всяка една риба беше внимателно преброена, натоварена в една от 4-те лодки и разселена из цялата акватория на язовира, като бяха спазени всички мерки за това да има 100 % оцеляемост.

Няколко сомчета бяха пуснати от доброволците до мястото на тяхното пристигане само за да се уверим, че всичко с тях е наред и веднага се приспособяват към техният нов дом – яз. Пясъчник. 

Молим всички колеги риболовци да се отнасят с уважение към тези страхотни риби и ако е възможно да ги връщат обратно във водата. Много усилия и парични средства ни костваше всичко това през календарната 2018-та година. Надяваме се повечето от тях да станат големи риби и да създадат здраво поколение, което да ни радва за в бъдеще при риболовните ни излети! 

От всички снимки и видеа ясно се вижда с колко много любов се отнасят всички доброволци към устатите мустакaтковци – правим го за бъдещето на язовира и се надяваме всички рибари, приятели и симпатизанти на каузата ни за борба с бракониерството да продължат да ни подкрепят, за да можем да увеличим натиска над бракониерите и да пускаме всяка година все повече рибки!

Някои колеги бяха дошли с децата си на това зарибяване и техните усмивки ни дават увереност, че след нас ще оставим нещо значимо, нещо на което поколението след нас – нашите деца ще оценят и надяваме се да надградят, за да можем да споделяме с тях все по-успешни излети сред природата!
Каква беше атмосферата по време на акцията по зарибяване вижте в следното видео: 

Когато говорим колко много ни коства това не са мо да пуснем, но и да опазим рибите от мрежари и недобросъвестни колеги трябва да отбележим, че все по малко хора си позволяват да прибират маломерни риби, но ако някой все пак реши да краде от тези рибки – ето едно предупреждение за него. 🙂

Равносметката от сомската кампания по зарибяване на язовир Пясъчник е следната: през годината бяха направени две зарибявания, като първончално бяха пуснати 260 броя отраснали сомчета с дължина 35-50 сантиметра, а след това още 740 броя със същата дължина. Общата стойност на всички получени дарения бе 3279 лева. Добавихме още 121 лева от членския внос на сдружението и така в Пясъчник заплуваха точно 1000 сомчета на обща стойност 3400 лева! Пазете рибките и им дайте шанс те да нарастнат до наистина трофейни размери! 

Сдружение „Олимпик 2002“ изказва още един път огромни благодарности на всички дарители, членове и симпатизанти! Ние превръщаме всеки лев в рибка! 
Честити сомчета!! 

Материалът Зарибяване на Пясъчник със сом 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2018/09/%d0%b7%d0%b0%d1%80%d0%b8%d0%b1%d1%8f%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%8f%d1%81%d1%8a%d1%87%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%81%d1%8a%d1%81-%d1%81%d0%be%d0%bc-2018/feed/ 0
Кампания за зарибяване на Пясъчник със сом – 2018 http://olympic2002.org/2018/04/catfish_campaign_2018/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=catfish_campaign_2018 http://olympic2002.org/2018/04/catfish_campaign_2018/#respond Tue, 03 Apr 2018 18:10:57 +0000 http://olympic2002.org/?p=763 Здравейте уважаеми членове и симпатизанти! Стартираме официално, една по една, пролетните ни инициативи по зарибяване на яз. Пясъчник. Първата от кампаниите, които сме предвидили за тази година, е зарибяване на язовира със сом. Припомняме, че за последно зарибихме с този вид Пясъчник през 2014 и 2015 година, като пуснахме тогава общо около 900 отраснали сомчета с дължина от […]

Материалът Кампания за зарибяване на Пясъчник със сом – 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>

Здравейте уважаеми членове и симпатизанти! 
Стартираме официално, една по една, пролетните ни инициативи по зарибяване на яз. Пясъчник. Първата от кампаниите, които сме предвидили за тази година, е зарибяване на язовира със сом. Припомняме, че за последно зарибихме с този вид Пясъчник през 2014 и 2015 година, като пуснахме тогава общо около 900 отраснали сомчета с дължина от 15 до 80 см. Благодарение на това, само след година-две започна отново да се чува оглушителния тътен на кльонка, като доста колеги имаха слука на сом и на тролинг – с малки и по-едри екземпляри. Улови се и трофеен сом с тегло от 115 килограма и дължина от 2,76м (неофициален рекорд за България за улов с въдица).
За осъществяването на сомската кампания, започваме да събираме парични средства от доброволни дарения. 
За целта в магазините, където можете да станете членове на сдружението ни, ще откриете своето свидетелство за дарение. То е подписано и подпечатано от нашия председател – Валентин Данаилов. В него е маркирано с тикче, че дарените средства ще се използват само и единствено за зарибяването със сом. След като дарите желаната от вас сума, вие получавате едната бланка, а другата остава за нас. Както вече знаете, всяка дарена стотинка я превръщаме в рибка. Свидетелствата можете да откриете в:
– Риболовна Мания„, Пловдив;
– Промикс“, Пловдив;
– „Риболовен Свят„, Пловдив;
– „Маверик„, Пловдив;
– „Макарата„, Пазарджик;
– „Браданели“, Ямбол.
Първоначално успяхме да съберем известна сума парични средства, като към момента вече изхаричхме част от тях – малко по-надолу ще разберете защо. 🙂 

Искаме да изкажем своите специални благодарности на магазин „Риболовна Мания„, който стартира дарителската кампания с 400 лв, предназначени за сомското ни зарибяване и магазин “Промикс“ – там има събрани вече 12 дарения на обща стойност малко над 400 лв.

Също така благодарим и на колегите от фейсбук групата „Клуб на тролингиста„, които успяха да наберат към момента близо 300 лева!
Както споменах вече, част от събраните пари ги похарчихме. 🙂 За подгряване на сомската кампания стартирахме с едно леко и бързо зарибяване на Пясъчник, което направихме на 25.03.2018. Трябваше да се действа бързо, защото можеше да изтървем сомчетата и някой друг да ги купи. 🙂 По първоначални данни в рибарника, от който взехме сомчетата, уж имаше 1000 броя, но в крайна сметка се оказа, че те са само 260, с дължина между 35 и 50 см. Ами колкото толкова! Взехме ги и ето, че сега те имат нов дом – язовир Пясъчник. Грозната гледка, която заварихме на мястото на пускане на малките мустачета никак не ни хареса!! Предполагаме, че и на вас няма да се хареса пейзажа от долната снимка! Приканваме всички риболовци, посещаващи язовира, а и не само него, след риболовен излет да си събират битовите отпадъци. Бреговете на водоемите ни не са сметища – това трябва да се осъзнае час по-скоро от българския риболовец! Ако продължавате да ги третирате така, то съвсем скоро ще газим в едни …. бунища.

Планираме при следващото ни зарибяване да направим и пълно почистване на бреговата ивица на Пясъчник, като се надяваме повечето от вас да се включат в тази акция. Ще обявим предваеително по-късно през годината мащабното ни зарибяване с още сом (+ следващото, което ще е с шаран и амур) и се надяваме повече хора да присъстват. За всичко това ще бъдете информирани предварително във фейсбук групата на членовете на сдружение „Олимик 2002 – зарибяване и опазване„.

Вижте във видеото и как протече първото от серията ни зарбиявания на язовир Пясъчник за 2018:

И така, кампанията вече е официално стартирана, дори с едно леко първоначално зарибяване! 🙂 Очакванията и плановете ни за зарибявания тази година са големи. Надяваме се да изпълним програмата на максимум и да се включат много членове и симпатизанти на „Олимпик 2002“. Тук може би е място да споменм, че можете да ни изпращате своите дарения за сомското зарибвяване (както и за предстоящите по-късно) и по сметката на сдружението:

IBAN: BG63UNCR70001522621225
BIC: UNCRBGSF
Титуляр: СНЦ Професионален клуб по спортен риболов „Олимпик 2002“
Основание: дарение / благотворителност

или на Paypal акаунта ни – snc.olympic2002@gmail.com, като молим да уточнявате, че изпращате средствата за зарибяване и за каква риба са те (сом или шаран+амур). Всеки един дарител ще бъде описан при отчета на изразходваните средства, както правим винаги!
Старт! 🙂 

Материалът Кампания за зарибяване на Пясъчник със сом – 2018 е публикуван за пръв път на Риболовно Сдружение "Олимпик 2002".

]]>
http://olympic2002.org/2018/04/catfish_campaign_2018/feed/ 0