Река Въча – една от най-чистите и големи пъстървови реки в България. Няма българин, които да не я знае или да не е минавал покрай красивото й поречие по пътя за Девин и Триград. Едно истинско родопско злато, което ни се е паднало да притежаваме изцяло на наша територия и да му се радваме, дори откъм хидротехнически потенциал. Към настоящия момент по течението на реката са построени четири големи язовира, от които три са комплексни и значими, шест държавни водно електически централи (ВЕЦ) и една ПАВЕЦ (собственост на „НЕК“ ЕАД), както и една малка частна ВЕЦ – в долното й течение, на около 2 км преди вливането на река Въча в Марица. Общо взето един огромен обем от вода, заприщен високо в Родопите. Вследствие на всичко това дивите и непокътнати участъци от реката значително намаляха, а екокатастрофите и водните кризи зачестиха ежегодно след 2010 година с построяването на язовир Цанков Камък.
Долното течение на река Въча – в участъка непосредствено след моста на град Кричим до вливането й в река Марица, е включено в екологичната мрежа на „Натура 2000“ в края на 2008 година, а името на защитената зона по Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна е „Река Въча – Тракия“ с код BG0000424.
В две части ще се постараем да опишем хронологично констатираните проблеми с водите през годините, които изобщо не са маловажни.
Къде се губи водата?
Това е въпрос, който гражданите на град Кричим си задаваха доста често през 2014 година, в края на 2015 и началото на новата 2016 година и който мнозина от нас щяха да си задават в следващите пет години.
През юли 2014 година – пика на лятото, река Въча в град Кричим бе пресушена, с което се създаде реална опасност близо 20 000 домакинства от региона да бъдат засегнати от безводие и воден режим. За проблемът сигнализира тогавашния кмет на Кричим – г-н Атанас Калчев. Питейните кладенци, които са разположени близо до речното корито, водочерпят подземни води и са хидравлически (строго) свързани с повърхностно течащите води на река Въча. Те бяха пресъхнали, защото в реката не се изпускаше нужното водно количество. Законният санитарен минимум за оводняване на коритото от 1,8 m³/s след ВЕЦ „Кричим“, утвърден от МОСВ, не беше спазен от НЕК, а те от своя страна заявиха, че могат да пуснат вода единствено след нареждане от Министерство на Енергетиката. Припoмнямe, чe кмeтът Aтaнac Кaлчeв oт ceдeм гoдини нacтoявa eнeргийнoтo миниcтeрcтвo и МOCВ дa зaдължaт НEК дa пocтaви измeрвaтeлни урeди, кoитo дa дoкaзвaт, чe изпуcкaт зaдължитeлния caнитaрeн минимум в рeкaтa, нo тoвa нe ce прaви. През август 2014 г. отново се появи проблем с питейното битово водоснабдяване на Кричим, като тогава се въведе мярка да се изпускат водни количества с постоянен дебит от 5 m³/s денонощно (24 часа) от ВЕЦ „Въча 1“ и “Въча 2“, с което се елиминира проблема, като тази мярка остана постоянно заложена в графиците за водоподавне на МОСВ в следващите години.
В края на 2015 и началото на новата 2016 година близо 200 семейства останаха без вода в 21 век, поради това, че в река Въча се изпускаха водни количества под допустимия санитарен минимум за оводняване на речното корито от 1,8 m³/s, въпреки че в язовирите от каскадата имаше предостатъчно вода, а в месечния график за водоподавне през декември 2015 и януари 2016 бе записано да се подават 5 m³/s денонощно от ВЕЦ „Въча 1 и 2“, т.е. отново графика на МОСВ не е спазен от НЕК.
Тогава периодът с пресушаването съвпадна с този на размножаване на балканската пъстърва… Припомняме с видеокадри от новинарските емисии на Нова Телевизия за проблема с водната криза на град Кричим. В града спешно пристигна на проверка и Министъра на енергетиката – г-жа Теменужа Петкова.
Между държавните институции, бе постигнато решение санитарния минимум за оводняване коритото на река Въча да бъде увеличен от 1,8 m³/s на 5 m³/s денонощно, защото водата се „губеше някъде“, с което проблема с пресъхването на реката и кладенците да се елиминира вече трайно. Впоследствие се направиха нови по-дълбоки тръбни кладенци, които можеше да се избегнат, като допълнителен разход на данъкоплатците, ако просто в реката се изпускаше нужното минимално количество вода от каскадата – нещо толкова законно и елемантарно, което обаче не се прави от държавната компания НЕК, защото зад всеки кубик вода, изпуснат без да е преработен за производство на електрическа енергия, стоят икономически загуби за тях, а еко-политиката… ами вижда се, че нямат такава…
През 2017 г. водата в река Въча отново се „изгуби“… дори на няколко пъти, което този път отключи и яростта на риболовните клубове и сдружения, защото за „n“-ти път Въча биваше пресушавана, а всички те бяха поели инициатива пред българските риболовци да върнат живота в планинските ни реки, стартирайки зарибителни мероприятия и на река Въча.
Първото пресушаване на Въча беше през лятото и се случи в участъка след яз. Цанков Камък. На два пъти й бе „спряно кранчето“ най-безскрупулно, в нарушение на Закона за водите – на 12.07. и 23.07. 2017 г., като този път потърпевшите бяхме само ние – българските риболовци. Тогава от риболовно сдружение „Балканка“ и други риболовни клубове инициираха протест пред Министерството на околната среда и водите (МОСВ) с настоявания за отговори и адекватни мерки по отстраняването на проблема с пресушаването под язовирната стена.
Третото пресушаване на река Въча, за 2017 г., бе през септември – в периода от 18-22.09. Тогава в град Кричим на протест отново бяхме риболовните клубове и сдружения, като установихме, че в регулацията на града се извършва почистване на речното корито от храстовидна растителност, а ВЕЦ „Въча 1“, „Въча 2“ и „Кричим“ не работят в часовете от 08:00 до 18:00, поради изменение на месечния график на МОСВ за месец септември 2017 г. За случая бе уведомена и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури като срещу събирачите на риба и бракониерите се включиха трима инспектори от ИАРА-Пловдии. Ето и кадри от случая – реката я нямаше…
След безумията от септември 2017 г. УС на РСНЦ „Олимпик 2002“ взе решение от началото на 2018 година да подеме инициативата за опазване на рибния ресурс на река Въча, в участъка от град Кричим до вливането й в река Марица, съвместно с доброволци от Кричим, Стамболийски и околните села. Започнахме да подпомагаме местните доброволци, да извършваме периодични съвместни акции с инспекторите на ИАРА-Пловдив за спазване правилата на риболов по ЗРА, както и самостоятелни – за мрежи и подаване на сигнали за нередности до държавните структури в Пловдив – ИАРА, БДИБР, РИОСВ и Напоителни системи. Почти всеки месец се констатираха нередности, за което бяха подавани официално сигнали до по-горните институции, докато в един момент чашата просто преля – Въча отново бе пресушена на четири пъти през 2019 г….
Първото пресушаване се случи през деня на 10.03.2019. Беше подаден сигнал до БДИБР и се извърши проверка. Констатирано бе, че дружеството „НЕК“ ЕАД не е изпълнило задължението за оводняване руслото на р. Въча, ВЕЦ „Въча 1” и ВЕЦ „Въча 2” не са преработвани по 5,0 m³/s – 24 часа дневно, определено като специфично условие към титуляр на разрешителното с графика за използване на водите на комплексните и значими язовири през месец март 2019 г., утвърден от МОСВ. За констатирано нарушение е съставен и предявен АУАН на стойност 1500 лв….
През ноември 2019 г. имахме „удоволствието“ отново да констатираме поредното убийство на Въча – тя бе пресушена в три поредни нощи. Месечният график за ползването на водите от значимите и комплексни язовири на България не подсказваше нищо нередно и нямаше индикации за проблеми с водите на река Въча, докато не бе изменен.
Знаете, че съгласно Приложение №1 от ЗРА, ежегодно е в сила забраната за риболов на балканска пъстърва в периода от 01 октомври до 31 януари (включително), поради настъпилия й размножителен период. През ноември месец балканската пъстърва вече бе навлезнала във втория си месец от размножителния период – един много критичен момент, особено за хвърлянето и опазването на хайвера й. Спазването на оптимално ниво на река Въча беше гаранцията за увеличаването на популацията от балканки в реката, но уви…
В двете сутрини – на 19.11. и 20.11.2019, установихме, че оттока на река Въча в град Кричим е значително понижен, като е нарушено рутинното оводняване на руслото реката. Причината се оказа, че е вследствие на изменен месечен график на МОСВ за използване на водите на комплексните и значими язовири през месец ноември 2019, в частта му за водоподаване от язовир Въча, поради належащ ремонт на ВЕЦ „Въча 1“ и „Въча 2“ – изх. № 04-00-224/15.11.2019 на МОСВ – старата песен на нов глас…, като този път в графика е наредено на ВЕЦ „Кричим“ да компенсира с водни обеми, но само за 18 часа в денонощие, а не непрекъснато – за 24 часа, както е по закон.
В две поредени сутрини реката бе останала на малки локви, а размножаващите се балкански пъстърви и хайвер – на сухо! За констатираното пресушаване на Въча подадохме сигнали по телефоните до 112, БДИБР и РИОСВ – Пловдив, като сутринта на 20.11.2019 г. допълнително за случая уведомихме писменно отговорните държавни институции и компании – МОСВ, БДИБР, ИАРА, НЕК и НС – Клон Марица, с настояване утвърдения изменен график да бъде отново спешно изменен така, че коритото на Въча да не остава сухо и да се подава непрекъснато вода. За съжаление това не бе направено и се стигна до трето поредно пресушаване, което констатирахме на 21-ви рано сутринта – водоподаването към коритото на реката е спряно през нощта, вследствие на което тя отново бива пресушена. През тази сутрин служители от местното звено на ИАГ се отзоваха на молбата ни за помощ – за спиране на вандалите, които на ръце събираха за храна останалите на сухо балкански пъстърви… всяка година една и съща разправия. От местното звено на ИАРА-Пловдив никой не се трогна тези три сутрини и не дойде да спази процедурите по Закона за рибарство и Аквакултури. Останалите на сухо пъстърви, които все още едва мърдаха, бяха преместени от нашите доброволци в локвите, но като цяло каузата бе обречена с всяко следващо нощно пресушаване.
Три поредни нощи за по 6 часа река Въча беше пресушавана. Това ни накара на 21.11.2019 г. през деня да входираме официално жалба до Премиера – Бойко Борисов, както и до министрите на ОСВ и ЗХГ, с искане виновните държавни служители за това бедствие да бъдат наказани, съгласно нормативната уредба.
По-късно през деня на 21.11.2019 г. получихме отговор от НЕК, по повод уведомлението ни от 20.11.2019. В писмото им беше подробно описано технологичните и икономически съображения за спиране работата на ВЕЦ-овете, с уверението, че води в река Въча ще се изпускат, като спасителната мярка е те да са от водохващане „Чуринско дере“ – както е разписано в месечния график на МОСВ и ще бъдат абсолютно достатъчни, за да не пресъхне напълно река Въча. Да обаче, ние тези води от „Чуринско дере“ така и не ги видяхме и видяхме пресушената Въча…. Защо ли? И какво се оказва – напрактика ни казаха отново, че река Въча е хваната в капана на икономическите интереси на НЕК и всяка капка вода няма да бъде пусната надолу по реката без да е минала турбинните лопатки на хидрогенераторите им… Не е рационално да минава водата без да е отработена от ВЕЦ-овете и е по-рационалано да пресушат реката – най-голямата пъстървова родопска река и да изложат на риск от безводие град Кричим, за „n“-ти път … страшна политика, погазваща редица закони в Република България, включително и Наказателен Кодекс…, а освен това пък НЕК били заложник на Централното Диспечерско Управление и каквото им наредят от там – това е… Докога?
Този път скандалът, с поредното престъпно пресушаване на река Въча, придоби много по-широк медиен отзвук, като няколко дни бе отразяван от редица национални медии: БТВ, БНТ, Нова Телевизия, Скат, Bulgaria On Air, Darik Radio, БНР и други. Бяха организирани мирни протести пред МОСВ от сдружение „Балканка“ и от нас в град Кричим с настоявания за наказания, компенсации за зарибяванията и оставката на Министъра на ОСВ – Нено Димов. Общественото негодувание бе толкова голямо, колкото и самия скандал и екокатастрофата. Ето и част от репортажите в новинарските емисии: